חדשות האתר

מאמרים חדשים

קטגוריות
ארכיון מאמרים
נובמבר 2023
א ב ג ד ה ו ש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

מתן הלוואה לעובד

כיום, יותר ויותר מעסיקים נוהגים להעניק הלוואות בתנאים נוחים לעובדיהם, מתוך רצון המעסיק להטיב עם עובדיו.

מאת: עו”ד מור פפיר כהן

הלוואה לעובד

הלוואה לעובד, הינה הטבה החייבת במס הכנסה, ביטוח לאומי, וביטוח בריאות. מכיוון שמדובר בהטבה שנותן המעסיק לעובד, תנאי ההלוואה, גובה הריבית ותקופת החזר ההלוואה נקבעים ע”י המעסיק.

תנאי ניכוי ההלוואה משכר העובד:

ראשית, סעיף 25א(6) לחוק הגנת השכר תשי”ח 1968, קובע כי אין לנכות יותר מרבע משכרו של העובד אשר לקח את ההלוואה ובלבד שישנה התחייבות בכתב מהעובד למעסיק לעניין זה.

בנוסף, בהתאם לסעיף 25ב לחוק הגנת השכר, אם העובד סיים את העסקתו אצל אותו מעסיק ולא משנה מהי הסיבה, רשאי המעסיק לנכות מהשכר האחרון של העובד את יתרת ההלוואה שלקח ללא הגבלת סכום ובלבד שהחוב אינו שנוי במחלוקת.

שיעור הריבית

סעיף 3(ט) לפקודת מס הכנסה, קובע כי כאשר מעסיק נתן לעובד הלוואה ללא ריבית כלל, או הלוואה בריבית הנמוכה מהריבית הקבועה בפקודת מס הכנסה, אזי הפרש הריבית יוגדר כהכנסת עבודה החייבת אף היא במס.

בהתאם לתקנות מס הכנסה בדבר קביעת שיעור ריבית לעניין סעיף 3(ט) לפקודת מס הכנסה, במידה ומדובר בהלוואה בסכום של מעל 8,400 ₪ נכון לשנת 2023, על העובד לשלם מס רק במידה והריבית השנתית על ההלוואה אינה עולה על 3.87%. החיוב במס, יחול גם על הלוואה עומדת, כלומר, הלוואה שבגינה העובד אינו משלם החזרים במשך תקופה מסוימת.

ניהול מערכת חשבונות

ס’ 2(4) לפקודה, מפרט מתי ישנה חובה לנהל מערכת חשבונות. לפי סעיף 2(4) הלוואה שניתנת לעובד אינה נחשבת כהכנסה המצריכה ניהול חשבוניות ועל כן, אין צורך בהוצאת חשבונית והוספת מע”מ. מכאן, עולה השאלה מתי צריך המעסיק לעשות זאת?

ישנן שתי סיטואציות אשר בגינן על המעסיק להוציא חשבונית:

  1. כאשר ההלוואה תיחשב כעסקה.
  2. כאשר המעסיק עושה הפרדה בין הקרן לריבית ההלוואה וזוקף זאת כהכנסה.

*במידה והמעסיק הינו מלכ”ר או מוסד כספי, ההלוואה שהוא נותן לעובדיו פטורה מתשלום מע”מ.

לסיכום, נראה כי עובדים רבים מגלים עניין רב בלקיחת הלוואה ממקום עבודתם.

יש לשים לב כי על המעסיק לערוך לעובד הסכם הלוואה בכתב בכדי למנוע אי הבנות או מחלוקות בנוגע לתנאי ההלוואה, גובה הריבית ותקופת החזר ההלוואה.

תוכן עניינים

מאמר קודם
חוקי העבודה במדינת ישראל חלים על כלל העובדים במשק וביניהם…